• Conference League: Urartu – Farul, joi, 19:00, DGS 1

• Conference League: FCSB – CSKA 1948 Sofia, joi, 21:30, DGS 1

La petrecerea Red Bull de după victorie, trofeul primit de câștigătorul cursei a fost spart.

Trofeul din Formula 1, spart din nou

Trofeul a fost făcut bucăți după ce a fost doborât de un banner care a căzut în urma sprintului făcut de cei din echipa Red Bull la celebrarea victoriei.

Când a văzut că trofeul s-a spart, Max Verstappen a avut o reacție amuzantă: ”S-a spart din nou! S-a spart din nou!”.

Hai alături de Clarke Gayford în Captura zilei și descoperă noi destinații pentru pescuit. Pe DIGI Life și DIGI Online, azi de la 21:00!

Prin ”din nou”, Max Verstappen face referire la momentul de săptămâna trecută, de la Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, unde Lando Norris a spart trofeul câștigat tot de pilotul Red Bull.

Max Verstappen a plecat de pe locul șase, dar a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei

Monegascul Charles Leclerc (25 de ani), de la Ferrari, a plecat din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, dar nu a reușit să termine nici pe locul al doilea cursa.

Deși a plecat din pole-position, Charles Leclerc a fost depășit destul de repede de Sergio Perez în startul cursei.

Oscar Piastri și Carlos Sainz s-au ciocnit în startul cursei și au abandonat amândoi la Spa Francorchamps.

Max Verstappen, plecat de pe locul șase din cauza unei penalizări primite în califirări, a intrat ușor în depășiri și a ajuns la un moment dat în spatele colegului Sergio Perez.

După mai multe tururi în care a fost în spatele mexicanului, Max Verstappen l-a depășit pe Perez în turul 17 și nu s-a mai oprit până la finalul cursei.

Astfel, Verstappen a triumfat în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, Perez a terminat al doilea, în timp ce Leclerc a încheiat podiumul.

Britanicul Lewis Hamilton a forțat pe finalul cursei de la Spa Francorchamps și a terminat al patrulea.

Etichete: max verstappen , marele premiu de formula 1 al belgiei