Decizie drastică la French Open, acolo unde dublul Miyu Kato & Aldila Sutjiadi a fost forțat să părăsească turneul la „masa verde”. În timpul partidei cu perechea Bouzkova/Sorribes Tormo, la scorul de 6-7, 3-1, dublul japonezo-polonez a fost descalificat.

Fără să vrea, Kato a trimis o minge spre linia de fund, după încheierea punctului, și a avut ghinionul ca acea lovitură să o izbească în plin pe una din fetițele care îndeplineau rolul de copil de mingi. Aceasta s-a speriat și a început să plângă.

Roland GarrosCoco Gauff, poziție „ciudată” în controversa momentului la Roland Garros: „Nu vrea nimeni asta!”ACUM 2 ORE

Inițial, arbitrul de scaun a dat doar un avertisment, dar Bouzkova și Sorribes Tormo au intervenit și i-au explicat acestuia că fata a început să plângă. După câteva minute de discuții, în care s-au analizat cele întâmplate, s-a decis ca perechea Miyu Kato & Aldila Sutjiadi să fie descalificată.

Discuția dintre arbitrul de scaun și Bouzkova

Bouzkova: „Trebuie descalificate”

Arbitrul: „Dar nu a vrut să o lovească și nu a accidentat-o”

Bouzkova: „Dar acel copil plânge, plânge!”

În cele din urmă, supervizorul turneului și-a făcut apariția și i-a dat dreptate cehoaicei, descalificându-le pe Kato și Sutjiadi. Asta după ce în prealabil a vorbit și cu copilul de mingi lovit.

Trebuie spus că Sorribes Tormo câștigă al doilea meci la rând „la masa verde”, după ce ieri a beneficiat de abandonul Elenei Rybakina, în turul trei al competiției de simplu.

În sferturile de finală de la dublu, perechea Bouzkova/Sorribes Tormo va juca împotriva învingătoarei din disputa Xu/Yang – Melichar-Martinez/Perez.

Roland Garros”E rușinos că a cerut descalificarea!”. Bouzkova, pusă la zid pentru comportamentul de la ParisACUM 2 ORERoland GarrosPentru prima oară în istoria Roland Garros, o jucătoare clasată mai jos de 250 WTA e în sferturiACUM 4 ORE

Source: eurosport.ro

Головна » Scene ireale la Roland Garros: s-au rugat de arbitru să le descalifice pe adversare și au câștigat