Sorana Cîrstea, ocupantă a locului 37 WTA, s-a calificat în turul al treilea de la Wimbledon, după ce a depășit-o în trei seturi pe Jelena Ostapenko, jucătoarea clasată pe locul 17 în ierarhia mondială. Tenismena noastră a câștigat confruntarea deși a fost condusă cu 0-1 la seturi, revenind fabulos în joc. Scorul pe seturi a fost 4-6, 7-6 (8), 6-4, iar Cîrstea bifează primul succes al carierei în fața letonei, din 4 meciuri.

Toată emoția de la Wimbledon de pe Eurosport se joacă cu BETANO

WimbledonWimbledon, ziua 5 | Irina Begu și Ana Bogdan, din nou în competiție. Novak Djokovic revine pe iarbăACUM 6 ORE

Cîrstea a început bine meciul și și-a adjudecat primul serviciu. S-a mers cap la cap până la 2 egal, atunci când jucătoarea noastră a pierdut serviciul, iar Ostapenko a făcut break, ca mai apoi să se detașeze la 4-2. Sorana a încercat revenirea, însă letona a jucat perfect și a avut chiar minge de set la 5-3. Sorana a salvat-o și a strâns scorul, la 5-4, însă Ostapenko nu a mai ratat și a doua șansă, punând punct setului la 6-4, după 42 de minute de joc.

Sorana Cîrstea cedează primul set din turul secund de la Wimbledon, cu Ostapenko

Începutul setului secund a fost de partea jucătoarei noastre, care nu a acuzat șocul pierderii primului act, având un start solid de set, prin care s-a detașat la 3-0.

Ostapenko a tras rapid semnalul de alarmă și nu și-a mai pierdut serviciul și a doua oară, făcând 3-1, ca mai apoi să își recupereze break-ul pierdut și să strângă scorul la 3-2.

După câteva minute mai dificile, Sorana a fost extraordinară și a făcut break, distanțându-se la 4-2. Ostapenko nu a cedat și a egalat situația la 4 în setul al doilea.

Pe serviciul jucătoarei noastre, game-ul s-a prelungit, însă în cele din urmă Sorana a făcut 5-4. La fel de lung a fost și game-ul următor, Sorana a irosit o minge de set, iar Ostapenko a restabilit egalitatea pe tabelă în actul al doilea.

Cîrstea a venit din nou la conducerea setului, pe propriul serviciu, 6-5, dar Ostapenko a servit pentru a rămâne în set și a împins actul în tie-break.

În tie-break, Cîrstea a început bine și-a detașat 4-1, dar Ostapenko a revenit și s-a mers cap la cap. Sorana a ratat o nouă minge de set, a doua, dar a treia a fost adjudecată de sportiva noastră, care a împins meciul în decisiv.

Sorana Cîrstea a încheiat setul 2 cu Ostapenko cu o lovitură GENIALĂ, la Wimbledon! Avem decisiv

Sorana Cîrstea, calificare fabuloasă în turul 3 la Wimbledon

După o luptă nebună în setul al doilea, pe care Sorana a câștigat-o și care a durat 70 de minute, s-a mers cap la cap în debutul setului 3, fiecare jucătoare câștigându-și propriul serviciu.

La 3 egal, pe serviciul lui Ostapenko, Sorana a fost fabuloasă și a reușit break-ul, preluând conducerea, 4-3, la mijlocul setului.

Sorana și-a păstrat serviciul și s-a detașat la 5-3 pe final de set. S-a terminat până la urmă 6-4, iar Cîrstea a avansat în turul al treilea de la All England Club.

Mai departe, Cîrstea se va duela cu Beatriz Haddad Maia, care a trecut în urmă cu puțin timp de românca Jaqueline Cristian.

Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.

Wimbledon 2023 se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport & pe aplicația Eurosport

Wimbledon”Îl poți învinge pe Djokovic”? Wawrinka, răspuns genial, înaintea duelului direct de la WimbledonACUM 6 OREWimbledonStan Wawrinka, punct senzațional în duelul cu Etcheverry de la WimbledonACUM 6 ORE

Source: eurosport.ro

Головна » Sorana Cîrstea, victorie uimitoare la Wimbledon, cu Ostapenko! Românca e pentru a cincea oară în turul 3 la Londra