Ana Bogdan a fost foarte aproape de cel mai bun rezultat al carierei, acela de a atinge faza optimilor de finală la un Grand Slam, dar a cedat la capătul unui meci memorabil în fața ucrainencei Lesia Tsurenko. Românca a câștigat primul set cu 6-4, dar apoi a acuzat probleme fizice și în ciuda intervenției medicului a pierdut 4 game-uri la rând. Ulterior și-a mai revenit, dar Tsurenko a câștigat actul secund cu 6-3 și s-a ajuns în decisiv.

Toată emoția de la Wimbledon de pe Eurosport se joacă cu BETANO

WimbledonAna Bogdan, în lacrimi după eliminarea de la Wimbledon! Prin ce a trecut în meciul cu TsurenkoACUM 7 ORE

Ana a avut 5-3, dar nu a reușit să închidă partida și s-a ajuns în tie-break. Dramatismul a atins cote maxime, fiecare jucătoare trecând pe lângă victorie în dese rânduri. Ana a ratat 6 mingi de meci, iar Tsurenko a fructificat-o pe a 7-a și a obținut victoria, scor final 4-6, 6-3, 7-6 (20-18).

Ana Bogdan, momente de panică la Wimbledon! A acuzat probleme medicale și i-a fost luată tensiunea

Presa din Ucraina, în extaz după partida Lesia Tsurenko – Ana Bogdan, de la Wimbledon

Partida a stabilit un record absolut în istoria tenisului feminin la Grand Slam-uri, iar presa din Ucraina exultă după succesul reprezentantei țării vecine.

„Tsurenko a ajuns pentru prima dată în optimile de finală de la Wimbledon, câștigând un meci thriller. Lesya a jucat un tie-break epic în setul final împotriva Anei Bogdan, dar a reușit să ajungă la victorie. În tie-break-ul decisivului, Lesya a salvat 5 mingi de meci ale adversarei ei și a fructificat-o ea însăși pe a 7-a. În mod curios, a fost cel mai lung tie-break din istoria turneelor ​​de Grand Slam la simplu feminin”, au scris ucrainenii de la sport.ua.

În afara Lesiei Tsurenko, în turul 3 mai sunt prezente Marta Kostyuk și Elina Svitolina. Astfel, pentru prima dată în istorie, Ucraina are 3 jucătoare în runda a 3-a la Wimbledon.

Pentru un loc în sferturile de finală, Lesia Tsurenko va juca împotriva Jessicăi Pegula, care a trecut cu 6-4, 6-0 de Elisabeta Cocciaretto.

Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, se desfășoară în perioada 3-16 iulie, în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.

WimbledonAna Bogdan, OUT de la Wimbledon în turul 3, după un meci uluitor, în care a luptat eroicACUM 12 OREWimbledonAna Bogdan, salt uriaș în clasamentul LIVE, după calificarea în turul 3 la Wimbledon! Locul ocupatIERI LA 13:26

Source: eurosport.ro

Головна » „Thriller”! Presa din Ucraina exultă după partida Ana Bogdan – Lesia Tsurenko, cea mai dramatică de la Wimbledon