11.08.2023, 22:28

• Premier League: Arsenal – Nottingham Forest, sâmbătă, 14:30, DGS 1

• SuperLiga: Poli Iași – Universitatea Craiova, sâmbătă, 21:30, DGS 1

U Craiova 1948 a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-1 în etapa a cincea din SuperLiga României

FC Voluntari ocupă a doua poziție în clasamentul din SuperLigă, cu nouă puncte, în timp ce U Craiova 1948 a urcat pe locul opt în ierarhie, cu șase puncte.

U Craiova 1948 – FC Voluntari 3-1. Oltenii se impun în fața echipei de pe locul doi

Oltenii au făcut spectacol total în prima repriză a partidei. U Craiova 1948 a deschis scorul încă din al patrulea minut al meciului, când Chițu a șutat cu stângul de la marginea careului și l-a învins pe Vâlceanu.

După zece minute, oltenii au punctat din nou, după o pasă greșită a lui Ricardinho. Sidibe a combinat frumos cu Chițu în careul advers și a marcat din fața porții.

Bauza a fost și el aproape de gol câteva minute mai târziu, însă lovitura sa de cap a ajuns în brațele lui Vâlceanu. Argentinianul a avut o pătrundere frumoasă câteva minute mai târziu în careul advers și i-a pasat lui Van Durmen, care a înscris pentru 3-0.

Sidibe putea reuși dubla în minutul 27, însă portarul ilfovenilor a reușit să respingă.

După pauză, Lacroix a nimerit bara transversală cu un șut deviat expediat din afara careului, iar Nemec putea înscrie cu capul în minutul 71.

Formația pregătită de Ilie Poenaru a redus din diferență în minutul 78, când Sigurjonsson l-a învins cu capul pe Robert Popa, după o centrare perfectă a lui Ricardinho.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 – FC Voluntari 3-1

U Craiova 1948 „a spart gheața” etapa trecută, când au învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0. A fost primul succes, după eșecurile cu FCSB, 1-3, Sepsi, 0-1, și Universitatea Cluj, 3-4. Oltenii lui Nicolae Dică sunt pe locul 13.

De cealaltă parte, FC Voluntari a învins-o pe Rapid, scor 2-1. Succesul este al treilea din acest sezon, din care s-au disputat patru etape, după cele cu FC Botoșani și Petrolul. Singurul pas greșit a fost făcut în etapa a doua, eșecul clar de pe terenul campioanei Farul, 1-4.

Rezultatele din cele patru etape au dus-o pe FC Voluntari pe locul doi din SuperLigă. Cu 9 puncte, ilfovenii sunt depășiți doar de FCSB, care are maximum de puncte.

Clasamentul din SuperLiga după patru etape:

Mesajul lui Nicolae Dică pentru suporterii lui U Craiova 1948

”Peluza Sud 1997”, grupare de suporteri care susține U Craiova 1948, a anunțat că nu va mai veni la meciuri, ca urmare a deciziei instanței, care a stabilit că CS Universitatea Craiova deține palmaresul până în 1991.

Ultrașii au anunțat că își suspendă activitatea, însă Nicolae Dică speră ca aceștia să se răzgândească și să vină din nou alături de echipă. Antrenorul oltenilor le cere fotbaliștilor săi rezultate pozitive pentru a îi readuce pe fani pe „Ion Oblemenco”.

„Noi ne dorim ca fanii să vină alături de echipă. Când suporterii sunt alături de echipă, rezultatele sunt bune. Îmi doresc ca noi să avem victorii și să îi aducem la stadion”, a fost mesajul lui Nicolae Dică pentru suporteri.

EXCLUSIV | Banii încasați de jucătorii Voluntariului pentru că au învins-o pe Rapid

FC Voluntari a reușit să producă surpriza în etapa a patra a SuperLigii și a învins-o pe Rapid, scor 2-1.

Jucătorii echipei ilfovene au primit o primă pentru victoria cu giuleștenii, neînvinși până luni seară, câte o mie de euro.

Victoria cu Rapid confirmă startul bun de sezon pe care îl are FC Voluntari sub comanda lui Ilie Poenaru.

Source: digisport.ro

Головна » U Craiova 1948 – FC Voluntari 3-1. Oltenii lui Nicolae Dică obțin a doua victorie la rând