U Craiova 1948 – Rapid 3-5 | Giuleștenii câștigă ”thriller-ul” din Bănie

25.08.2023, 23:23

• SuperLiga: CFRBotoșani, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: DinamoPetrolul, sâmbătă, 21:45, DGS 1

Rapid a reușit să o învingă pe U Craiova 1948, scor 5-3, în cadrul etapei a șaptea din SuperLiga României

U Craiova 1948 – Rapid 3-5

Oltenii au început mult mai bine partida și au reușit să marcheze prin Aurelian Chițu în minutul 4. Totuși, la pauză s-a intrat cu avantajul giuștenilor, după ce Marko Dugandzic, din penalty, și Cristian Săpunaru au marcat pentru Rapid.

În cea de-a doua repriză, oltenii au înscris rapid prin Lacroix, care a dus scorul la 2-2. Rapid s-a trezit din nou și a marcat încă două goluri prin Claudiu Petrila și nou-venitul Albion Rrahmani.

Aurelian Chițu a făcut 3-4 pentru, iar în prelungirile partidei Albion Rrahmani a reușit dubla și a stabilit scorul final.

VIDEO cu rezumatul partidei dintre U Craiova 1948 – Rapid 3-5

U Craiova 1948 a rămas fără antrenor după eșecul din etapa precedentă, 3-4 în fața celor de la Petrolul, iar echipa va fi condusă de pe bancă la duelul cu Rapid de Dan Vasilică și Florin Drăgan. Oltenii ocupă poziția a 11-a, cu 6 puncte adunate în 6 jocuri.

De partea cealaltă, în runda trecută, giuleștenii au întrerupt seria de 3 meciuri fără victorie și s-au impus pe teren propriu, scor 3-1 cu Farul Constanța. Rapid se află pe locul 7, cu 8 puncte.

Cele două formații s-au întâlnit în ultimii ani atât în Liga 1, cât și în al doilea eșalon. Trupa lui Mititelu a învins Rapidul pe unde l-a prins. La Craiova, la Tg Jiu, la Severin și chiar în Giulești. Doar la Mioveni i-a iertat, când a fost 0-0.

U Craiova 1948  -Rapid Bucuresti 5 – 0

U Craiova 1948 – Rapid | LIVE VIDEO, 21:30, DGS 1. Horațiu Moldovan: ”Anul trecut, noi i-am resuscitat”

Am bătut acum Farul, sperăm s-o ținem pe aceasta linie. Să obținem cât mai multe puncte și sî urcăm în clasament, să ne îndeplinim obiectivul. Chiar ar fi cazul să câștigăm și împotriva lor (n.r. a celor de la U Craiova 1948). Anul trecut, chiar noi cred că i-am resuscitat, să spun așa. După, au avut foarte multe rezultate pozitive. Sperăm să nu facem acest lucru din nou și să ne facem jocul, să câștigăm.

Avem o echipă de valoare și, dacă ne facem jocul, e greu să ne bată cineva”, a explicat Moldovan, într-o conferință de presă.

Portarul Rapidului a vorbit și despre faptul că oltenii nu au antrenor principal după despărțirea de Nicolae Dică. ”Nu stiu dacă e un avantaj. Poate că noul antrenor o să fie in tribună si orice jucător va vrea să demonstreze că merită să joace din următoarea etapă. E cu două tăișuri această situatie”, a mai spus goalkeeper-ul.

Source: digisport.ro

Головна » U Craiova 1948 – Rapid 3-5 | Giuleștenii câștigă ”thriller-ul” din Bănie