UEFA a caracterizat în 3 cuvinte meciul Elveția – România 2-2

• MEDIA: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, miercuri, 21:00, DGS 1

UEFA, caracterizare în 3 cuvinte: „România năucește Elveția!”

Site-ul UEFA a evidențiat revenirea „Tricolorilor” în confruntarea de la Lucerna și a scris că elevii lui Edi Iordănescu au obținut un egal care părea neverosimil la un moment dat. „România năucește Elveția!”, au titrat cei de la UEFA.

„Două goluri înscrise pe final de Valentin Mihăilă au însemnat un punct nesperat pentru România, la Lucerna. Dubla lui Zeki Amdouni dinainte de pauză i-a adus un avantaj clar Elveției, care părea în control. Gazdele puteau înscrie golul 3 imediat după pauză, dar Shakiri a ratat de puțin o șansă mare.

După ce un penalty obținut de Steffen a fost anulat de VAR, oaspeții au revenit. Mhăilă a înscris din voleu, cu un minute înainte de final. Apoi, a finalizat o altă fază în prelungiri și a obținut un egal. Elveția rămâne prima în Grupa I, la două puncte de România. Ce am remarcat: Revenirea României i-a blocat Elveției un record național: 7 victorii consecutive în preliminariile EURO. România ajunge la 5 partide fără eșec.”, mai scrie site-ul UEFA.

N-au înțeles ce i-a ”lovit”! Cum au fost surprinși elvețienii + Imaginile bucuriei României

FOTO Valentin Mihăilă, în lacrimi

Din cauza accidentării, Valentin Mihăilă a început să plângă după meci, după cum se poate vedea în galeria FOTO de mai jos.

VIDEO Elveția – România 2-2

Datorită punctului obținut nesperat în Elveția, România rămâne pe locul doi al Grupei I la finalul etapei a patra, cu opt puncte, două sub liderul Elveția și unul peste Israel, care pare că a rămas singura contracandidată la poziția a doua, care duce la EURO 2024.

• Valentin Mihăilă a egalat în Elveția, cu goluri marcate în minutele 89 și 90+2, din pasele lui Olimpiu Moruțan

România, pe locul 2 după 4 etape

În aceeași rundă a patra, Israel a învins-o pe Andorra, 2-1.

În al treilea meci al grupei a fost înregistrată o surpriză, Belarus – Kosovo 2-1, rezultat în urma căruia echipei cu care România a terminat la egalitate acum trei zile i-au scăzut mult șansele să obțină locul doi în grupă.

Kosovo are doar trei puncte după patru runde, la fel ca Belarus, în timp ce ultima clasată din Grupa I rămâne Andorra, cu un singur punct.