18.08.2023, 23:30

• SuperLiga: Botoșani – Oțelul, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Voluntari – Dinamo, sâmbătă, 21:45, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus fără probleme în fața celor de la UTA Arad, scor 3-0, în cadrul unei partide desfășurate în etapa a șasea din SuperLiga României.

Universitatea Craiova – UTA Arad 3-0

Oltenii au început ca din tun partida de pe ”Ion Oblemenco”, iar Jovan Markovic a marcat în minutul 8, acesta fiind și scorul pauzei.

În cea de-a doua repriză arădenii au avut și ei ocazii, însă Craiova a fost cea care a mai marcat în două rânduri prin Alexandru Crețu și Vladimir Screciu.

După această victorie, formația lui Laurențiu Reghecampf a urcat pe primul loc, însă cu două meciuri în plus față de locul secund FCSB.

VIDEO cu rezumatul partidei Universitatea Craiova – UTA Arad 3-0

Reghecampf: „Ar trebui să câștigăm, dar trebuie să fim atenți”

Formația antrenată de Mircea Rednic (61 de ani) a realizat nu mai puțin de 18 transferuri în această vară și chiar dacă omogenitatea le lipsește celor de acolo sunt în stare de multe surprize.

Venim după un meci câştigat în deplasare (n.r. 4-1 cu Poli Iași), un meci în care într-adevăr am avut şi unele probleme, mai ales în prima repriză, când nu am jucat ce trebuia. Am discutat însă cu jucătorii şi am clarificat anumite lucruri şi sper ca mâine seară (n.r. vineri), cu UTA, reacţia să fie una bună pentru că ne dorim foarte mult să câştigăm.

Trebuie să fim atenţi, UTA e o echipă dificilă, în componenţa căreia sunt jucători care pot face diferenţa dacă au spaţii.

În plus are şi un antrenor cu mare experienţă. Din partea noastră vor avea tot respectul, dar ne dorim mult să facem un joc bun care să ne aducă trei puncte. Meciul va fi unul deschis, sunt sigur că jucătorii noştri vor fi montaţi şi vor avea o determinare mare, mai ales că jucăm acasă. Toate echipele care vin aici doresc să arate că au valoare, pentru că un stadion plin ca aici te aduce la un nivel în care vrei să joci fotbal. Aşa că trebuie să fim pregătiţi.

Pe hârtie putem spune că suntem echipa care ar trebui să câştige, dar mai rămâne jocul de pe teren„, a afirmat tehnicianul, citat de Agerpres.

Source: digisport.ro

Головна » Universitatea Craiova – UTA Arad 3-0. Formația lui Laurențiu Reghecampf este noul lider al SuperLigii