UTA – FCSB 2-1. Primul eșec al roș-albaștrilor din acest sezon în SuperLigă

28.08.2023, 23:30

• UCL: GalatasarayMolde, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: PanathinaikosBraga, marți, 22:00, DGS 2

FCSB a pierdut pe terenul celor de la UTA Arad, scor 1-2,  în etapa a șaptea din SuperLiga României.

În urma acestui eșec, FCSB ocupă în continuare prima poziție, cu 15 puncte, în timp ce UTA Arad este pe locul 12, cu șapte puncte.

UTA – FCSB 2-1. Seară de coșmar pentru vicecampioana României

Roș-albaștrii au început foarte bine partida, iar după doar patru minute tabela arăta 1-0 în favoarea FCSB-ului. Coman a deschis scorul cu un șut din interiorul careului.

Arădenii au dat replica imediat, iar Fabry a fost aproape să egaleze după o eroare a lui Dawa. Olaru a fost aproape să dubleze avantajul în minutul 9, însă a trimis peste poartă.

Arădenii au primit penalty în minutul 13, după un henț comis de Pantea în interiorul careului. Fabry a profitat de șansă și l-a învins pe Târnovanu de la punctul cu var.

Olaru a șutat din afara careului în minutul 35, însă balonul a trecut puțin peste poartă. Ștefan Târnovanu i-a salvat pe roș-albaștri în minutul 41, când a respins cu piciorul o minge periculoasă.

Pe finalul primei reprize, Pantea a atins balonul cu mâna și a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

După pauză, Compagno a fost aproape de gol în minutul 59, însă nu a reușit să înscrie. Cooper a înscris golul decisiv în minutul 60.

Roș-albaștii au evoluat în nouă jucători din minutul 85, după ce și Florinel Coman a fost eliminat.

În afară de cele trei puncte, roș-albaștrii l-au pierdut și pe Vlad Chiricheș, care a ieșit accidentat în minutul 78.

VIDEO Rezumatul partidei UTA – FCSB 2-1

Înainte de meci, FCSB se situează pe primul loc al campionatului, cu un parcurs perfect – 15 puncte din tot atâtea posibile. Ultima dată, vicecampioana României a învins-o la limită pe Poli Iași, scor 2-1.

UTA se află la polul opus, pe poziția a paisprezecea, cu doar patru puncte. Trupa lui Mircea Rednic vine după un eșec usturător împotriva Universității Craiova, scor 0-3.

În ultima confruntare directă, din returul sezonului regulat, UTA s-a impus pe teren propriu cu FCSB, scor 3-1.

UTA – FCSB, Live Video, 21:30, pe Digi Sport 1. Probleme de lot pentru roș-albaștri

Recent, vicecampioana României a avut parte de mai multe accidentări. Prima a fost a lui Alex Băluță, urmat de Andrei Vlad, și în final de Adrian Șut. Cu toții sunt indisponibili pentru partida cu UTA.

Totuși, Elias Charalambous rămâne optimist și este convins că echipa sa poate bifa cea de-a șasea victorie consecutivă în noua ediție a SuperLigii.

”Așa cum spun mereu, toate meciurile sunt grele, dificile, trebuie să fim concentrați. Trebuie să jucăm și să avem ritm. Ei au un stadion frumos, fani. Important e cum intrăm pe teren. Cred că noi suntem într-un moment bun. Am încredere în jucătorii mei.

Vă spun din toată inima că toate jocurile sunt grele. Avem echipă bună, jucători buni, dar fiecare meci e greu. Știm că și ei vor forța. Trebuie să păstrăm echipa pe primul loc. Sper să avem atitudinea de la ultimele trei meciuri”, a declarat Charalambous.

Source: digisport.ro

Головна » UTA – FCSB 2-1. Primul eșec al roș-albaștrilor din acest sezon în SuperLigă